Пропонуємо розглянути данну сигналізацію, та з’ясувати основні параметри такої системи, де застосовують, її переваги та недоліки.
GSM сигналізація – сучасна система в охоронній техніці яка використовуючи GSM мережу підтримує двосторонній зв’язок охороняємого об’єкта з одним або декількома користувачами чи пультом охорони (Пультом Централізованої Охорони (ПЦО)), масово з’явилась досить недавно. На початку свого розвитку, такі системи були тільки автономні, а зараз, вже з можливістю підключенням до ПЦО. Нинішні GSM сигналізації можуть не тільки надіслати на Ваш мобільний телефон SMS повідомлення або додзвонитися, а й повідомити голосом про несанкціоноване проникнення на об’єкт. В залежності від виробника та моделі приладу, GSM сигналізація своєчасно відправляє тривожний сигнал Вам і на пульт охорони (ПЦС) та дає Вам можливість віддалено з мобільного телефону поставити/зняти з охорони, запустити сирену, виключити/виключити електромеханічні замки, світло, воду, газ у будинку, прослухати через мікрофон, що там відбувається, подивитись температуру приміщення і т.д., все залежить від Вашої уяви… Зараз часто встановлюють GSM сигналізацію для авто, бо є ефективним засобом охорони Вашого автомобіля в зв’язці з GPS приймачем.
Умовно GSM сигналізація складається з таких блоків:
Тут мається на увазі, оснащення об’єкта дротовими та бездротовими системами, датчиками різного призначення і принципу дії, виконавчими пристроями, відеокамерами, тривожними кнопками і кінцевими пристроями, охоронними панелями, контролерами, пультами управління. Існують різні рішення GSM охорони для будинку, для квартири, для офісу і всі вони будуються залежно від вимог і можливостей замовника, особливостей об’єкта і розв’язуваних завдань, що визначає їх функціональне призначення та рівень складності. Зараз в цьому напрямі обладнання дуже різноманітне, сконструювати можна найунікалніші «забаганки».
GSM-модуль з різним набором команд і сервісів. Власне він перетворює і передає інформацію користувачу системи чи приймальному обладнанню (мобільний телефон, комп’ютер, пульт централізованого спостереження, сайт в Інтернеті) сигнали тривоги, голосові повідомлення, текстові повідомлення (SMS), технічні параметри або приймає і перетворює керуючі команди для системи, які вона виконує. Віддалене управління системами і зміна їх режимів роботи можливо за допомогою SMS-повідомлень і DTMF-команд.
Приклад SMS-повідомлень: Ви відправляєте на мобільній номер сигналізації SMS із текстом наприклад «1234», система ставить квартиру під охорону, далі Вам приходить зворотне SMS від GSM-сигналізіції, що система перейшла в режим охорони .
Приклад DTMF-команд: Ви дзвоните на мобільний номер сигналізації і використовуючи клавіатуру свого телефону набираєте код зняття з охорони «123456» і система знімає будинок з охорони, далі Вам приходить зворотне SMS, що система знята з охорони. Аналогічний принцип із сиреною, різними виконуючими приладами,реле,датчиками. Тобто реалізований двосторонній обмін даними між GSM-модулем і віддаленим користувачем системи.
Також можна згадати про GSM-спікерфони, які дозволяють віддалено слухати і говорити (гучний зв’язок) з абонентами стільникових телефонів. Багато моделей GSM-модулів мають у своєму складі центральну плату с контроллером, тому для невеликих систем досить підключити мінімальний набір датчиків для контролю об’єкта (приміщення). Існують також GSM-відеопередавачі . Вони призначені для передачі на мобільний телефон або комунікатор фотозображень при виникненні надзвичайних ситуацій, доповнюючи тривожні повідомлення від охоронних систем. Передавач відправляє кадри формату JPEG від реєструючого обладнання, до якого підключені камери. Причому передавач може мати власні входи для підключення камер, але кількість їх, як правило, обмежена від 1 до 4 камер. Це зручно при побудові недорогих простих відеосистем. Зображення передаються з частотою до 8 к / c. Як вже описувалось, ряд моделей приймачів-передавачів по GSM-каналу мають можливість підключення релейних модулів, через які виконується управління різними механізмами, наприклад, віддалене управління приводами воріт, газовим котлом, електромханічним замком і т.д., можуть буди як елементи «розумного буднку» так і системи контроля доступу.
Для дистанційного керування системою, моніторингу ситуації на об’єкті та реагуванню на тривожні сигнали, потрібний GSM-зв’язок. Вибір каналу зв’язку здійснюється з доступного «набору можливостей» на об’єкті. Якщо поріванювати провідний і стільниковий GSM-канал зв’язку – надійніший перший. У випадках, коли немає дротів, залишається використовувати тільки канал стільникового зв’язку GSM. При його використанні необхідно враховувати, рівень сигналу в даній місцевості, вибір оператора(у абонента і сигналізації має бути один оператор), та пам’ятити про несприятливі періоду часу(у Новорічні години, коли всі дзвонять та шлють SMS, GSM-зв’язок сильно навантажений і передати тривожний сигнал доволі важко, хоча останні роки оператори мобільного зв’язку за цим стежать). Добавлю, що найбільш вірогідним способом виведення GSM-каналу з ладу є примусове зниження сигналу обладнання стільникового зв’язку, тобто примусово створюється перешкода на антену абонентського пристрою, народна назва «GSM-глушилка». Внаслідок цього пропадає зв’язок. «GSM-глушилки» активно використовуються в наші дні на бізнес-заходах, у навчальному процесі та стовідсотково відключає будь-яку приймально-передавальну апаратуру(середній радіус дії такої «штуки» 10м хоча є і по 50м ,але реально ці характеристики менші). З цим можна боротися використовуючи зовнішні антени,які мають кращі технічні характеристики та виносячи їх в місця недоступні для «заглушки»(наприклад центральна частина будинку і т.д.)
GSM сигналізація (GSM охорона) у Луцьку популярна серед приватних будинків, багато з яких здаються як на пульт охорони так і автономно працюють, де відсутня телефонна лінія, альтернативнішого варіанту просто немає. Ви можете подумати, що її легко заглушити і користь такої сигналізаціїї невеликий, але це не так.
Приклад 1. Маємо GSM-сигналізацію, яка підключена на пульт державної служби охорони (ДСО). Якщо вона стоїть в режимі «охорона» то через певні проміжки часу по протоколу даних подає сигнал на пульт про свій стан системи, і якщо зв’язок з приладом припиняється це автоматично фіксується на пульту і туди має їхати оперативна група затримання, в принципі система захищена.
Приклад 2. Якщо це автономна GSM-сигналізація то можна при зникненні зв’язку з GSM-операторам запрограмувати систему таким чином щоб автоматично вмикалась сирена чи ще якісь додаткові функції, варіантів куча…
Висновок
Все більше ми користуємось мобільним зв’язком ,а про стаціонарні телефонні ліні «забуваємо», тому застосування GSM охорони стає все частіше і майбутнє за ними.
Основні переваги GSM сигналізації: можливість дистанційно керувати об’єктом, відсутність телефонної лінії, широкий вибір приладів та фірм, можливість підключення елементів розумного будинку, контроля доступу, системи відеоспостереження, можливість підключення до вже існуючої сигналзаці, низька початкова ціна, приблизно від 1500 гр.
Успіхів Вам!
Та звертайтесь до нас