Охорона периметра

У даному розділі ми поділимося з Вами знаннями та нашим практичним досвідом, яким способом і за допомогою яких пристосувань, можна захистити периметр (межі) ділянки, підприємства, заводу, приватного будинку, території котеджу, та в загалом розповісти про використовування такої системи, як охорона периметра (охоронна сигналізація периметра) та ситуацію у Луцьку та Волинському регіоні в цьому напрямі.

Охорона периметра, являється першим рубіжом захисту об’єкта, тому основним призначенням охорони периметру – виявлення на ранній стадії проникнення на об’єкт зловмисника, подальше попередження охорони та прийняття відповідних заходів. Як було сказано, охорона периметра забезпечує захист ще на підступах до підприємства, дільниці або приватного будинку. Оскільки ця система досить специфічна та має низку обмежень, охорону периметра слід застосовувати в комплексі з іншими охоронними системами та сигналізацією (відеоспостереження, охоронна сигналізація). В більшості випадків охорону периметра використовують для захисту об’єктів і матеріальних цінностей, які розміщені безпосередньо на території, як від розкрадання, так і від актів вандалізму, хоча у практиці є досить оригінальні рішення використання таких систем як би «не за призначенням» як виконуючі елементи певних конструкції і систем розумного будинку і т.д. На сьогоднішній день існує безліч різновидів систем охорони периметра. Кожна з цих систем має свої переваги і недоліки, тому важливо прийняти правильне рішення щодо вибору типу охорони периметра для кожного об’єкта індивідуально.

Будь-яка охорона периметру повинна відповідати певному набору критеріїв. Ось основні з них(розставленні по значимості):

 • незалежність параметрів системи від сезонних і погодних умов;
 • відсутність “мертвих зон”, точне слідування контурам периметра;
 • приховане встановлення датчиків системи;
 • несприйнятливість до зовнішніх чинників “нетревожного” характеру (індустріальні перешкоди, шум проходить транспорту, дрібні тварини і птиці);
 • стійкість до електромагнітних перешкод (грозові розряди, джерела потужних електроманітних випромінювань);
 • можливість раннього виявлення порушника, тобто ще до його проникнення на об’єкт;
 • Перше та основне питання: «Вам це потрібно?». Як визначити, чи є сенс витратити кошти на встановлення системи охорони периметра? Розберемося… Для початку треба визначитися, що саме ви хочете захистити. Якщо в процесі з’ясування виявиться, що охороняти Вам, загалом-то, нічого, то проблема відпаде сама собою. Якщо ж об’єкт охорони знайшовся, тоді слід врахувати наступні фактори:

 • оцінити об’єкт з точки зору його диверсійної привабливості;
 • провести аналіз загроз (більш якісно це можуть зробити відповідні фахівці);
 • прикинути орієнтовну суму можливого збитку та співвідносити її з вартістю системи,
 • визначивши економічну доцільність.
 • Також необхідно врахувати ступінь складності охорони периметра, а вона залежить від:

 • вплощі території;
 • вконфігурації паркану;
 • вособливостей рельєфу (наявності дерев, повноводних річок, стрімких скель та інших ).
 • Хоча ці чинники вирішальними не є, так як в даний момент обладнання охорони настільки різноманітне, що дозволяє організувати ефективний захист будь-якого периметра без смуги відчуження і попереднього очищення рубежів, але за основу їх брат потрібно, оскільки вартість системи значно зросте. Щоб внести ясність та розвіяти існуючі помилки і не допустити їх в майбутньому, треба зрозуміти, що охорона периметра власне захистом території не є, вона – лише інструмент який може завчасно повідомити про несанкціоноване проникнення на об’єкт.

  Тому перш ніж встановлювати собі таку систему, потрібно визначитися, що ви маєте робити з отриманим сигналом тривоги. Тут можливі два варіанти:

 • переадресувати сигнал на пульт централізованого спостереження (ПЦС);
 • власними силами вирішувати це питання.
 • По-першому варіанту. Перед встановленням системи охорони периметра слід продумати питання її підключення до організацій, які мають можливість оперативного реагування на тривожний сигнал. У Луцьку зараз багато «розвелось» як приватних так і державних організацій які цим займаються. Тут є нюанси, рекомендую прочитати розділ «автономна сигналізація» і «пультова охорона».
  По-другому варіанту. Ваша уява і засоби самозахисту.

  Хоча практика показує, що в більшості випадків достатньо навіть сирени, якщо це не великий об’єкт (продовжувати проникнення коли спрацювала сигналізація і лунає сирена це треба бути реальним дурнем…).

  Звичайно, захистити периметр, не порушуючи дизайнерських вишукувань, можливо, але таку систему потрібно конструювати на всіх етапах будівництва. Якщо Ви «спохватились» та виришіли поставити таку систему вже на готовому місці, то вище перечисленні критерії охорони дотриматись буде «важко і дорого»,але реально. А поласитись на варіант «дешево і швидко» забезпечить Вам нескінченну кількість помилкових спрацьовувань, тому побудована за таким принципом («дешево і швидко») система ефективно працювати не буде, так що, встановлювати її великого сенсу не має. Багато є реальних прикладів, (навіть в більшості випадках) у Луцьку та й по усьому регіоні, що замовник встановивши таку систему просто «мучиться», так як вона, ЕФЕКТИВНО НЕ ПРАЦЮЕ, БО ЗРОБЛЕНА ЯК ПОПАЛО, ПОГАНО ПІДІБРАННЕ ОБЛАДНАННЯ, по народному «ШАХЕР-МАХЕР», «аби забрати гроші, а там буде, що буде…».
  Тут альтернатива одна: «ВСЕ ПОТРІБНО ПЛАНУВАТИ ЗАВЧАСНО…!»

  Вкрай важливим фактором, що впливає на ефективність роботи системи охорони периметра, є «електромагнітний фон». Чим він вищий, тим складніше налагодити роботу системи, тим більше помилкових спрацьовувань вона може видавати. А коли “хибне спрацювання” трапляється по 10 разів на день, на систему просто перестають реагувати, і виходить, що гроші вкладені марно. Стабільно високий електромагнітний фон спостерігається в місті, за його межами рівень перешкод значно нижче, виключаючи місцевість поблизу електростанцій, ліній електропередач, залізничних шляхів та інше. Так що, якщо з котеджного вікна видно ЛЕП, то враховувати наявність останньої при проектуванні системи охорони периметру доведеться самим ретельним чином, інакше про ефективну охорону не може бути й мови. Взагалі потрібно враховувати всі можливі фактори, адже, один і той же датчик в подібних умовах у першому випадку протипоказаний, у другому ж є єдиною альтернативою, а якщо периметр більше кілометра, то випливає безліч додаткових проблем з живленням системи, зі зняттям сигналу і т.д.

  Для заводів і підприємствам захист периметру теж необхідність, зважаючи на наявність досить масштабних майнових активів. Для приватних котеджів і заміських пансіонатів охорона периметру може забезпечити високий рівень захисту від сторонніх вторгнень. Для всіх без винятку об’єктів, охорона периметру може обернутися пустим вкладенням коштів і головним болем, якщо:

 • вартість її неадекватна вартості можливого збитку,
 • система погано(неякісно) спроектована і встановлена,
 • не організовано оперативне реагування на тривожний сигнал.
 • Висновок
  Особливість побудови системи охоронної сигналізації периметра полягає в необхідності врахування безлічі факторів об’єкта:

 • ландшафт, конструктивні особливості огорожі;
 • ймовірні напрямки атак, ймовірних способів вторгнення і т.д.;
 • кліматичні погодні умов і оточення об’єкта.
 • Відомості про них можуть бути отримані лише в результаті обстеження на місці, і таке обстеження має передувати всім іншим роботам по захисту периметра об’єкта. У ході проектування повинні бути визначені: мінімально необхідна ступінь захищеності об’єкта, способи, характер і порядок взаємодії засобів охоронної сигналізації периметра з іншими засобами захисту об’єкта, траси і способи прокладки кабелів і т. п.

  Вирішальним і основним фактором у цьому ділі правильно провести монтаж та подальшу настройку всього устаткування. Успіх у створенні надійного захисту периметра залежить від ретельності проведення всіх етапів робіт.

  Успіхів Вам!

  Та звертайтесь до нас :)

  Комментарии закрыты.